Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


náhled souboru

Sídliště Červený Vrch je jedno z největších a nejstarších v Praze 6. Jeho přirozené centrum kolem obchodního domu Šárka čeká zásadní přeměna.

Přirozeným centrem celé lokality je právě obchodní dům Šárka, ve kterém se nachází Billa a další služby. Vysoké paneláky s byty doplňují nízké horizontální stavby, do nichž byly už při vzniku sídliště umístěny provozy občanské vybavenosti. Na takzvaném Červeňáku tedy kromě Šárky slouží přes ulici také bývalý klub Drancy a o kus dále KFC, původně Včela. Ovšem už při výstavbě Kladenské ulice, po které původně jezdily tramvaje, bylo založeno jakési náměstí právě na úrovni ulice K Lánu, které příčně propojovalo rovnoběžné ulice Na Dlouhém lánu, Kladenská, Africká a Evropská. Na jižním konci je tento veřejný prostor zakončen ZŠ Na Dlouhém lánu a na opačné severní straně se nachází právě obchodní dům Šárka. Dnes je toto přirozené centrum sídliště velmi zanedbané. Zastaralé objekty dispozičně nevyhovují a jejich okolí nevytváří příjemný městský parter. Vlastník objektu Billy (společnost CPI) má zájem na kompletní přestavbě centra. Přiléhající pozemky ovšem patří magistrátu a některé jsou svěřeny Praze 6. „Rádi bychom využili souběhu záměrů a s investorem spolupracovali na nové podobě tohoto důležitého místa,“ komentuje situaci místostarosta Martin Polách zodpovědný za územní rozvoj a veřejný prostor. „Dovedu si představit, že nová stavba bude koncipována jinak, nebo v jiné poloze, pokud se tím vytvoří lepší pobytové plochy pro obyvatele,“ dodává. Společný postup by mohl přinést mimo jiné například i podzemní stání sloužící stávajícím rezidentům.

Lepší využití plochy

Město a developer musejí při přestavbě postupovat společně, jinak by nový objekt stál striktně na pozemcích vlastníka a okolí by se dalo upravovat pouze ve stávajícím rozvržení, které nevyužívá potenciál místa. Velkou část prostranství před Šárkou dnes zabírá parkoviště a jakási odstavná plocha. Jižní svah pod obchodním domem tvoří prostory pro zásobování. Právě toto místo orientované do klidnějšího údolí a zástavby by ale mohlo být využito mnohem lépe. Podle místostarosty Polácha je zásadní propojit horní část centra s veřejným prostorem kolem ulice K Lánu. Ve svahu mezi ulicemi Africká a Kladenská se nachází opravený parčík, který je ovšem pouze uveden do původního stavu po výstavbě prodloužení metra A. Bariérový výstup po schodištích není komfortní pro starší obyvatele a maminky s kočárky. Rekonstrukce parku byla celkově provedena dost ledabyle.

(článek v říjnové Šestce - str. 21)

Následující postup by měl proběhnout dle tohoto modelu:

11-12 / 2017 sběr podnětů v terénu

náhled souboru

01 / 2018 anketa mezi obyvateli

02 / 2018 veřejné pracovní setkání

03 / 2018 finalizace zadání architektonické studie

06 / 2018 představení výsledků


ikonka typu souboru application/pdf článek Šestka 102017 [ PDF • 54kB ]

ikonka typu souboru application/pdf mapa majetkových vztahů [ PDF • 335kB ]
ikonka typu souboru application/pdf mapa zájmového území [ PDF • 1195kB ]

 AKTUÁLNĚ

01 / 2018 -  Zpracovávají se výsledky sběru dat v terénu a připravuje se anketa. 

11 - 12 / 2017 - Probíhá sběr podnětů od obyvatel a uživatel zájmového území. Lidé se o názory dělí ochotně, i když počasí umí občas celou situaci zkomplikovat. 

náhled souboru  náhled souboru  náhled souboru 

náhled souboru  náhled souboru  náhled souboru 


--- konec tisknuté stránky prague6.cz/osacervenyvrch ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz