Úřad městské části Praha 6 - výtisk z oficiálního webu radnice


90. výročí založení Arcibiskupského semináře v Praze Dejvicích

Starosta městské části Praha 6 Ondřej Kolář a páter Michal Němeček z Arcibiskupského Semináře si Vás dovolují pozvat na slavnostní vernisáž výstavy k 90. výročí založení Arcibiskupského semináře v Praze Dejvicích.

Vernisáž proběhne v pondělí 6. listopadu 2017 od 16.00 hodin v Galerii Skleňák (Náměstí Svobody 1, Praha 6). Výstavu si bude možné prohlédnout až do 27. listopadu.

Arcibiskupský seminář a kostel svatého Vojtěcha je skutečnou architektonickou perlou naší městské části. V tomto roce uplyne rovných 90 let od první mše svaté, která v něm byla sloužena 6. listopadu 1927. Celý komplex je postaven mezi Thákurovou a Kolejní ulicí v Dejvicích. Svou impozantní a výraznou kopulí připomíná chrám sv. Petra v Římě.

Po staletích plných dějinných zvratů a lítých bojů o bytí či nebytí, o něž nebylo v naší zemi nouze, představovala právě tato významná církevní budova záštitu vzdělání a mravní výchovy. Byla místem rozjímání, rozvahy a hluboké pokory, zároveň se zde odehrály přátelské rozhovory, učené disputace a společná zamyšlení nad celou řadou vznešených idejí a vpravdě průkopnických vizí.

I v dobách neveselých a chmurných poskytoval kostel svatého Vojtěcha útočiště potřebným. A ač to může znít málo pravděpodobně, azyl zde svého času nalezl například Supraphon k nahrávání klasické i rockové hudby. Máte-li ještě staré, klasické černé desky, podívejte se někdy na jejich etiketu. Pokud je tam napsáno „Nahráno v Dejvicích“ máte doma i malý kousek historie Arcibiskupského semináře a kostela svatého Vojtěcha.

náhled souboru

 


--- konec tisknuté stránky prague6.cz/aktuality/90-vyroci-zalozeni-arcibiskupskeho-seminare-v-praze-dejvicich-2017-11-01 ---

Úřad městské části Praha 6
Čs. armády 23, Praha 6, PSČ 160 52

Kontakty

Ústředna: 220 189 111
Bezplatná infolinka: 800 800 001
Fax: 220 189 111
Email: podatelna{zavináč}praha6{tečka}cz
Datová schránka: bmzbv7c
Web: www.praha6.cz